Tablice sensoryczne – czy można zrobić samemu

Małe dzieci uwielbiają się bawić rzeczami, jakimi nie mogą. Zadaniem dorosłych musi być zadbanie o ich bezpieczeństwo i przypilnowanie, aby nic niepożądanego nie dostało się w ich rączki. Ale można maluchom pomóc w poznawaniu świata, a świetną metodą na to będą różnego rodzaju tablice manipulacyjne. Tablice takie cieszą się dużą popularnością, ponieważ bardzo dobrze stymulują rozwój. Przymocowane są do nich elementy, które znaleźć można w każdym domu. A jakie można przekręcić, przesunąć czy wyciągnąć, tym samym ćwicząc koordynację ruchową i zdolności manualne.

Tablice edukacyjne dla dzieci kupić można w wielu sklepach, zarówno niewielkie, z kilkoma elementami, jak również dużo większe, mające ich co najmniej kilkanaście. Zależnie od wytwórcy zawierają one zróżnicowane przedmioty, w wielu przypadkach da się również taką tablicę spersonalizować i zdecydować, co będzie się na niej znajdowało. Lecz jeśli ktoś ma trochę zdolności manualnych, to tego typu tablicę bez żadnego problemu będzie też w stanie samemu przygotować. Tak naprawdę wcale to nie będzie jakieś duże wyzwanie, trzeba jedynie o kilku ważnych rzeczach pomyśleć.

Tablica sensoryczna najlepiej sprawdzi się na grubszej sklejce, materiał ten jest trwały i solidny, a jednocześnie ładnie się prezentuje. Sklejkę trzeba dociąć do odpowiedniego rozmiaru, a potem z uwagi na bezpieczeństwo pozbyć się wszystkich kantów. W dalszej kolejności do tak zrobionej podstawy można przymocować wszystko, co potrzebne.

Możliwości tu jest bardzo dużo, bo użyć można kręcących się zębatek, przełączników czy lusterek, świetnie sprawdzają się także różnego rodzaju elektroniczne urządzenia, przykładowo takie jak piloty, kalkulatory czy telefony. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie przedmiotów wydających dźwięki, z tego też powodu warto przeznaczyć jakieś miejsce na cymbałki, dzwonek albo trąbkę. Wszystkie elementy muszą być dobrze przymocowane, żeby nie dało się ich oderwać w przypadkowy sposób. Tablica edukacyjna nie powinna również zawierać żadnych drobniejszych części, jakie mogą odpaść, ponieważ byłoby to bardzo niebezpieczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić

Zostaw odpowiedź