Separatory tłuszczu – jak są zbudowane i na jakiej zasadzie działają

Chyba każdy, kto kiedyś musiał przetykać zatkane rury wie bardzo dobrze, jakie problemy są przy tym. Niejednokrotnie przyczyną takiego zatkania są rozmaite tłuszcze, które po stwardnieniu osadzają się na ściankach i ograniczają przepływ. Jeśli czegoś takiego będzie zbyt dużo, to w końcu cała rura w środku się zatka, i trzeba będzie wzywać specjalistów do jej udrożnienia. Żeby ograniczyć takie sytuacje przepisy obowiązujące u nas zabraniają wylewania do kanalizacji ścieków, w których znajdują się jakieś tłuszcze. Przede wszystkim to dotyczy różnego rodzaju firm z branży gastronomicznej czy produkujących artykuły żywnościowe, gdzie takich tłuszczy może się dużo pojawić w ściekach.

Takie firmy zobowiązane są do tego, żeby odpowiednio oczyszczać ścieki, z tego też powodu stosować one muszą odpowiednie urządzenia do takich celów. Najczęściej do takich zadań się stosuje rozmaite separatory. Na naszym rynku jest ich kilka różnych rodzajów, lecz największym zainteresowaniem się cieszą jednokomorowe, jakie poza eliminacją tłuszczów powinny również zatrzymywać zanieczyszczenia w większym ciężarze. Instaluje się je stosunkowo łatwo, nie potrzebują też tak dużej ilości miejsca jak reszta modeli. Są one oferowane w wielu różnych wielkościach, dlatego łatwo dobrać odpowiednią do tego, co się potrzebuje. Z uwagi na to, że oddzielany tłuszcz będzie pływał na powierzchni ścieków w zbiorniku, to niezbędny będzie systematyczny serwis separatorów.

W zależności od ilości odprowadzanych ścieków i ich składu czyszczenie separatorów tłuszcz wykonywać należy przynajmniej raz w miesiącu, a czasem nawet częściej. Serwis taki zrobiony być musi przez firmę mającą odpowiednie uprawnienia do tego, absolutnie robić tego nie może właściciel firmy albo jego pracownicy. Wynika to z tego, że do wywozu zgromadzonego tłuszczu potrzebny będzie dedykowany samochód, a zanieczyszczenia te muszą być odpowiednio utylizowane. Z tego też powodu dobrym pomysłem będzie podpisanie na stałe umowy z jedną z firm świadczących takie usługi, wtedy wygodniej będzie zaplanować wizyty.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz