W jaki sposób zadbać można o bezpieczeństwo na budowie

Codzienna praca na budowie wiąże się z dużą ilością zagrożeń, w skrajnych przypadkach mogącymi nawet spowodować śmiertelny wypadek. Z tego też powodu bardzo duże znaczenie będzie w takich miejscach przestrzeganie wszystkich wymaganych zasad BHP. Dotyczy to zarówno właścicieli firm, jacy muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy i niezbędną odzież BHP, jak również i pracowników. Ci niestety pomimo przejścia szkoleń zachowują się w wielu przypadkach bardzo nieodpowiedzialne.

Zdarzają się przypadki, że mimo dysponowania środkami osobistej ochrony nie chcą z nich korzystać, ale też i zdarzają się sytuacje, gdy pracują pod wypiciu alkoholu. Na takie rzeczy pracodawca z pewnością nie powinien pozwolić, dlatego bardzo ważne jest jednak ciągłe uświadamianie ludzi o odpowiednim zachowaniu. Reguły pracy na budowach są regulowane przez kodeks pracy, jakie na pracodawców nakładają szereg obowiązków. Sam plac musi zostać odpowiednio ogrodzony, z umieszczonymi informacyjnymi tablicami i wyznaczeniem niebezpiecznych stres. W tego typu miejscu powinny się też znaleźć prąd i woda, wraz z zapleczem sanitarnym. Bardzo ważne jest, aby wszystkie osoby przebywające na terenie budowy dysponowały aktualnym szkoleniem BHP, przez co będą one miały odpowiednią wiedzę na temat możliwych zagrożeń. Pracodawca zapewnić też musi swoim pracownikom środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, zależnie od zajmowanych stanowisk.

Podstawową rzeczą są kaski, zabezpieczające głowę przed przypadkowymi przedmiotami mogącymi spaść z góry. Ważna jest też ochrona wzroku w postaci okularów czy gogli. Dotyczy to pracy przy substancjach mogących podrażnić oczy, ale nawet przy pozornie prostych pracach typu tynki warto je założyć. Bardzo duże znaczenie na budowach będzie też miało porządne obuwie, chroniące przed różnymi uszkodzeniami nóg. Dotyczy to przede wszystkim odpornych na przebicie podeszew, ale też i podnosków. Przykładowo zwykłe pustaki ceramiczne ważą nawet kilkanaście kilogramów, więc upadnięcie takiego na nogę byłby bardzo niebezpieczne.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz