Technika twardego lutowania – jak wygląda

Lutowanie jest jedną z najstarszych technik łączenia metali. W przeciwieństwie do spawania, które dość inwazyjnie traktuje elementy do łączenia, lutowanie opiera się na wypełnieniu przestrzeni która między nimi jest odpowiednim lutem. Dlatego też ten proces jest dużo bardziej bezpieczny, również jeśli chodzi o wykonywanie prac. Nie wymaga też używania tak wysokich temperatur i środków do ochrony i zabezpieczenia. Lutowanie wykorzystuje się powszechnie na przykład do produkowania sprzętu elektronicznego, gdzie wszystkie elementy na płytkach montowane są właśnie takim sposobem. Robione to jest przy pomocy tak zwanego lutowania miękkiego, przy którym używa się lutów wykonanych z cyny i dodatku miedzi lub ołowiu.

Takie spoiwa przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny, i stąd wynika ich podstawowe przeznaczenie. Metoda ta stosowana też być może do połączeń rurowych w grzewczych i wodnych instalacjach, ale przy założeniu że temperatura pracy systemu nie będzie przekraczać stu dziesięciu stopni. Jeżeli będzie to więcej, to należy zastosować lutowanie twarde, jakie jest kolejną popularną metodą. W jego przypadku temperatura pracy będzie wynosić powyżej 450 stopni, dlatego też potrzeby będzie specjalny sprzęt. Często są stosowane palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, ale też można używać lutownic indukcyjnych i lamp lutowniczych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem do łączenia elementów miedzi, brązu, mosiądzu, stali a także różnego rodzaju szlachetnych metali. Z tego też powodu używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, zapewniając wysoką odporność lutów na mechaniczne uszkodzenia i rozciąganie. W formie spoiwa wykorzystywane są tu przeważnie luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Dodatkowo niezwykle istotną rzeczą jest stosowanie odpowiednich topników, które mają za zadanie poprawić jakość połączenia i jego ogólną szczelność. W związku z tym że lutowanie jest znacznie prostsze niż spawanie, to bez żadnego problemu dadzą sobie z nim nawet radę osoby nie mające dużego doświadczenia w takich pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić

Zostaw odpowiedź