Jakie obowiązki mają właściciele nieruchomości w związku ze świadectwami energetycznymi

Wizja klimatycznych zmian i coraz mniejsze zasoby energetycznych surowców zmuszają do zmian w wielu obszarach życia. Najistotniejsze są plany związane z dziedzinami, jakie pochłaniają największe zasoby energii. Taki sektor to na przykład budownictwo i związane z nim użytkowanie mieszkań i domów. To, z jakiego materiału jest zbudowany jakiś obiekt, wpływa na zużycie energii potrzebnej do jego chłodzenia albo ogrzewania, lecz również do oświetlenia i wentylowania pomieszczeń.

Oczywiste jest również, że większe wnętrza potrzebują jej znacznie więcej. Jeśli dołożyć do tego oszczędności na izolacji i materiałach, bardzo łatwo wpaść w pułapkę niezbyt ekologicznej inwestycji. W następnych latach mieszkańcy będą mieli do płacenia rachunki znacznie większe niż płaciliby, gdyby zadbano o parametry budynku.

O ogólnym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do zapewnienia odpowiedniej temperatury we wnętrzu będzie mówić jego klasa energetyczna. Ten parametr znajduje się w energetycznym certyfikacie. Jest to dokument wymagany dla wszystkich budynków oddawanych do użytku po roku 2009. W 2023 roku ten zakres rozszerzono o wszystkie starsze budynki przeznaczone do sprzedaży albo wynajmu. A co za tym idzie wielu właścicieli zadbać musi o to, aby takie certyfikaty uzyskać. Najemca albo kupujący mają je dostać podczas podpisywania umowy. Co istotne, jest to obowiązkowe, więc nie można odmówić wydania tego dokumentu. Za jego niezrobienie grożą surowe kary.

A przecież po wpisaniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Gdańsk można zobaczyć, że koszt uzyskania certyfikatu to zaledwie kilkaset złotych. Osoby znajdujące się na liście certyfikowanych audytorów przekażą, jakie dokumenty dotyczące budynku trzeba przygotować. Sam proces tworzenia świadectwa trwa maksymalnie parę dni. A certyfikat jest ważny aż 10 lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić

Zostaw odpowiedź