Czy można bezpiecznie nurkować, jakich zasad należy przestrzegać

Wielu ludzi uważa nurkowanie za sport ekstremalny, myśląc że niesie ono duże ryzyko. Rzeczywiście człowiek stworzony nie jest do przebywania pod wodą, i chcąc zejść pod jej powierzchnię na dłużej musi użyć odpowiedniego sprzętu. Jednak przy zachowaniu pewnych reguł szanse na wypadek są naprawdę nieduże, a pechowe wypadki najczęściej zdarzają się z powodu błędów ludzkich. W pierwszej kolejności zacząć trzeba od tego, że typowe nurkowanie nie może się odbywać samemu. Wszystkie federacje wymagają, żeby każde zejście pod wodę było w parze, a dodatkowo, żeby nurkowie wzajemnie się obserwowali.

Jeśli zacznie się coś dziać, to rola partnera jest taka, żeby mógł pomóc. Jednak jeżeli będzie on pływał w odległości kilku metrów obserwując pływające ryby, to rzeczywiście w przypadku zagrożenia niewiele poradzi. Kolejną ważną kwestią jest dysponowanie odpowiednimi szkoleniami. Żeby scuba mógł legalnie cieszyć się ze swojego hobby, to odbyć najpierw musi specjalistyczne szkolenie, w czasie którego zaznajomi się z podstawami teoretycznymi, a także nauczy zachowania pod powierzchnią wody. Obowiązkowe będzie opanowanie w odpowiedni sposób technicznych zagadnień, bo wtedy umożliwi to prawidłowe zachowanie w czasie zanurzenia.

Nurkowe uprawnienia podzielone zostały na stopnie, każdy z nich zwiększa możliwości i umiejętności, ale też i wymaga przejścia czasami trudnego szkolenia. Każde bez wyjątku scubowanie powinno być zaplanowane w odpowiedni sposób i dopasowane do możliwości biorących w nim udział osób. Jeżeli ktoś się źle czuje lub warunki są niesprzyjające, to nie można na siłę próbować nurkować, a raczej przełożyć do chwili jak nie będzie przeciwwskazań.

Warto również wspomnieć o nurkowym sprzęcie. Elementy typu automaty, butle czy jackety mają wysoką niezawodność, lecz należy je regularnie serwisować. Sprzętowe usterki pod wodą bardzo rzadko się zdarzają, i przeważnie są one spowodowane tym, że ktoś nie dopilnował odpowiedniego serwisowania.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz także polubić

Zostaw odpowiedź