Jak dbać o dom drewniany i zabezpieczyć go przed uszkodzeniem?

Projekty domów drewnianych powinny uwzględniać ich zabezpieczenie w przyszłości, przed niszczycielskim przedsięwzięciem ognia, albowiem drzewo materiałem, który łatwo daje się spalić. Z tego również względu projekty domów drewnianych powinny sprawdzić w jaki sposób zachowuje się drzewo pod wpływem wielkiej temperatury. W wyniku wzrostu temperatury zachodzi rozkład chemiczny drewna, jaki w obecności tlenu jest procesem spalania, a w środowisku beztlenowym procesem koksowania.

Działanie wzrastającej temperatury w środowisku utleniającym prowadzi do rozkładu drewna. Projekty domów drewnianych w tym procesie wyróżniają kilka faz – domek drewniany letniskowy. Główną z nich jest faza wstępna, zwana też bezpłomieniową. W czasie jej trwania następuje wysychanie i wydzielanie się lotnych substancji oraz artykułów rozkładu drewna. Drugą jest faza główna, w czasie jakiej następuje zapalenie się towarów rozkładu drewna i rozprzestrzenienie się płomieni przez palne gazy. W ostatniej końcowej fazie, następuje spalenie trwałych produktów rozkładu drewna i ich spopielenie.

Obiekt drewniany ma to do siebie, że jest łatwy w montażu oraz nietrudno sobie z nim poradzić w kwestiach typowo konstrukcyjnych. Znaczącym szczegółem jest jednak właściwy fundament, na jakim będziemy w stanie dokonywać dalszych elementów budowy aż do powstanie całości. Domy z drzewa muszą być umieszczane na rudymencie betonowym. Nie ma tu miejsca na różnorodne, nowoczesne techniki. Musimy dobrze zorganizować i przemyśleć całość konstrukcji, również pod względem finansowym.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz